Vínna turistika

K agroturistike neodmysliteľne patrí aj putovanie po vínnych pivniciach našich slovenských vinohradníkov a vinárov. Postupom času sa vyprofilovala aj na Slovensku skupina nadšencov, ktorí produkujú kvalitné odrodové vína , ktoré sa nestratia ani v svetovej konkurencii.

Pre slovenské vinárstvo je dôležité aj to, že sa zvyšuje nielen záujem spotrebiteľov o rôzne druhy vína, ale aj snahu o prehĺbenie svojich enologických vedomostí a skúseností, ktoré im umožnia lepšie poznať kvalitu vín a vychutnať pôžitok z ich pitia. Kultúrne podávanie, ochutnávanie a pitie vína sa postupne stáva trvalou súčasťou nášho stolovania i spoločenského života. Víno obsahuje pestrú zmes dôležitých výživných a liečivých látok, ktoré na ľudský organizmus pôsobia blahodarne, preto sa ak o pochutina a lahodný nízkoalkoholický nápoj osvedčilo už tisícročia.

Súčasní producenti slovenských vín urobili značný pokrok v kvalite vína, citlivo skĺbili vinárske skúsenosti predchádzajúcich generácií s najmodernejšími technológiami spracovania hrozna a výroby vína. Slovenské vína už viac ako 15 rokov úspešne konkurujú na najprestížnejších medzinárodných prehliadkach, súťažiach , konkurzoch vín a získavajú najvyššie ocenenia.

Naši vinári a poskytovatelia degustácií a ochutnávok už pochopili, že ich poslaním je pestovať hrozno a produkovať dobré víno. Víno s charakterom daným polohou vinohradov, pôdou a podnebím. Pracujú na tom, aby ľudia poznali, že k plnosti života patrí aj plnosť chuti vína.

Mnohým ľuďom prinieslo nielen útechu a zmiernenie bolesti ale tiež zlepšenie zdravotného stavu alebo úplné vyzdravenie. Výstižne to vyjadril francúzsky básnik Paul Claudel: „ Víno je profesorom chuti, osloboditeľom ducha a lúčom prinášajúcim osvetlenie “. Aj Luis Pasteurs konštatoval: „ Hrozno je najlepšie ovocie a víno možno považovať za najhygienickejší a najzdravší nápoj “.

Vinohradnícka produkcia a tradícia Slovenskej republiky je sústredená v šiestich vinohradníckych oblastiach pozdĺž východozápadnej osi krajiny. Plošne najrozsiahlejšia je Malokarpatská oblasť na západe, najteplejšia je Južnoslovenská, najrozmanitejšia Nitrianska, najtajomnejšia Stredoslovenská, najčarovnejšia Východoslovenská a najslávnejšia oblasť Tokaj na juhovýchode krajiny. Každá z nich sa vyznačuje špecifickými prírodnými podmienkami a osobitou históriou.

Takže ak chcete stráviť dovolenku v prírode, s dostatkom pohybu a čerstvého vzduchu, a oceníte dobré jedlo a dobré víno, je to sviatok pre vás a dovolenka putovaním po slovenských pivniciach je bezpochyby jedinečný a nezabudnuteľný zážitok a milí dovolenkári majte na pamäti:

„Život je príliš krátky na to, aby sme pili zlé víno! ”NEWSLETTER
Aktuality a novinky
denne pre Vás

Publikácie

Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Katalog - obrázok