Marián Labuda trávi dovolenku na Honte

Miroslav Babinský   Aug 19 2019   Vínna turistika

Aj tento rok náš Ezathouse poctil svojou návštevou herec, spevák, cestovateľ, filantrop Marián Labuda ml. Ako rodák zo susedných Hontianskych Nemiec si nenechá újsť príležitosť navštíviť rodný kraj kedykoľvek ako mu to pracovné príležitosti dovolia.

Po zdvorilostnom privítaní sme sa spolu vybrali pozrieť Devičianske vínne pivnice tzv. dúpence. Aj Ezathouse ponúka svojim hosťom degustáciu hontianskych vín v tradičnej pôvodnej pivnici. Po krátkej ochutnávke sme sa vybrali na do Dudinských kúpeľov, kde sme okúsili tunajšiu minerálnu liečivú vodu v aquaparku Dudinka. Pramen Dudinka sme si načerpali aj do fliaš ako zásobu pitnej vody. Tunajšiu vodu ľudovo nazávanú aj ” prdľavka ” často pochutnával aj Marián Labuda starší na riedenie tunajších samorodých vín otelákov. A tvrdil že takýto strik mu chutí najlepšie. /Ako atrakciu vyskúšame ponúknuť našim hosťom aj my na Ezathouse/.

 

Nuž a potom sme sa vybrali do Rykynčíc do tamojšej vínnej pivnice p. Korcsogha. Pán Korcsogh a jeho vinárstvo Corvinum sa venuje výrobe vína v Rykynčiciach už cez 20 rokov. Podarilo sa mu prevziať pôvodnú družstevnú pivnicu vytesanú hlboko do skalného podložia a postupne vybudovať vinárstvo so skvelými odrodovými vínami s typickými chuťami hontianskeho regiónu. Ani chvíľu sme nezaváhali a ihneď sme sa pustili do ochutnávky . Biele vína na vysoko kvalitnej urovni, v ktorích vyniká Rízlingová rada a Chardonay, pre tento region tiež typycký Muškát a Pesecká leánka. S červených vín nám zachutila Frankovka. Cabernet Savignon tiež na vysokej úrovni, a ako perličku sme podegustovali Merlot, tajné archívne zásoby domáceho pána. Naozaj lahodka.

 

Naozaj odporúčame pri pobyte u nás výjazd k p. Korscogovi, kde zažijete neuveriteľnú ochutnávku v netradičnom prostredí, pivnice vytesané v skale, a človeka zanieteného pre vinárstvo ako málokto. odovzdá Vám svoju dušu a vo víne je cítiť jeho životný príbeh a vyzretosť. Vinárstvo sa nachádza v Rykynčiciach len cca. 12 km od Devičia. Vína p. Korcsoga je možné degustovať aj v našej pivnici na Devičí.

 

Kedže vinárstvo už tradične patrí pod odvetvie podnikania v agroturistika, a agroturistika vždy bude rodinné podnikanie, tak aj manželka p. Korcsoga je aktívna v oblasti umenia. Kreslí nádherné obrazy s vidieckou tematikou a prírodou, a jej zbierka sa nachádza priamo v degustačnej miestnosti. Počas chutnania vínka možete vnímať precítenú umelecku krásu vyjadrenú v obrazoch a ak sa Vám niektorý obraz zapáči môžete si ho kúpiť.

 

A nebolo by všetkému koniec keby k agroturistike, nepatrila výroba lokálnych výrobkov. Medzi jednotlivými vzorkami vína sme si pochutnali na kozom syre doma vyrobenom, z kozieho mlieka štyroch koz pásucich sa priamo pred pivnicou.

 

Po takomto zážitku je aj ťažké zberať sa preč.

 

Ezathouse Vám týmto predstavil ďalší tip na výlet a trávenie dovolenky na HONTE. Ďakujeme Mariánovi Labudovi ml. za návštevu nášho penziónu, ďakujeme pánovi Korcsogovi za skvelé predstavenie vinárstva Corvinum, Krátke video z týchto nevšedných chvíľ Vám ponúkame, sprievod hudbou je naspievaný Mariánom Labudom ml.

 

 

A Vás všetkých pozývame na strávenie dovolenky u nás na HONTE

 

Váš EZATHOUSE Devičie

a

Miro Babinský

 

NEWSLETTER
Aktuality a novinky
denne pre Vás

Publikácie

Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Katalog - obrázok