Spoznávať Slovensko z výšky

Miroslav Babinský   May 7 2018   Relax/Letné športy

Na pultoch slovenských kníhkupectiev sa objavila novinka z vydavateľstva Dajama, ktorá láka na krásne výhľady z rozhľadní. Nová kniha Rozhľadne, 2. diel predstavuje všetky významné rozhľadne na Slovensku, ktoré vznikli po roku 2012. Kniha je koncipovaná tak, aby čitateľom každú rozhľadňu bližšie predstavila. Nechýba v nej technická špecifikácia rozhľadní, prístupové trasy či zaujímavosti v okolí.

 

                                                          

 

Nárast záujmu o rozhľadne

Táto kniha nadväzuje na 1. diel knihy Rozhľadne, ktorý taktiež práve teraz vychádza v druhom vydaní. „V prvom diele je opísaných 62 lokalít s rozhľadňami. V druhom diele je to 66 lokalít s rozhľad­ňami postavenými po roku 2012. Už tento početný údaj poukazuje na prudký nárast záujmu o rozhľadne na Slovensku,“ hovorí autor knihy Ladislav Khandl.

 

 

 

Drevené, murované a kovové

 

V knihe nájdeme rôzne typy rozhľadní. Veže z dreva, ako napríklad rozhľadňa na Krahulskom vrchu či na Krúpovej majú najpočetnejšie zastúpenie. Oveľa menej je murovaných a kovových. V knihe nájdeme aj architektonicky zaujímavé skvosty ako napríklad vežu v Kravanoch nad Dunajom, ktorá má betónovú spodnú časť, na ktorú nadväzuje originálna drevená konštrukcia a vo vnútri veže kovové schodisko.

                                                Rozhladna Kravany nad Dunajom

Panoramatické výhľady

Súčasťou opisu každej rozhľadne je aj charakteristika výhľadov, ktoré ponúka. Napríklad rozhľadňa na Modlovom vrchu vás pre­kvapí krásnym kruhovým výhľadom na Hornú Oravu. Jednou z najvyšších na Slovensku je vyhliadková veža Dubeň, ktorá ponúka milovníkom panoramatických výhľadov naozaj jedinečný zážitok. Z veže je pekný pohľad na juh na Žilinu i na sever na obce Brodno, Snežnica či na Kysuckú vrchovinu.

 

 

Zaujímavosti v okolí

V knihe nechýbajú ani miesta, ktoré môžete navštíviť v okolí rozhľadní. Napríklad, keď sa rozhodneme navštíviť vežu v originálnom tvare suda stojacu uprostred tokajských viníc, určite neoľutujeme. „Nielenže navštívime jednu z najzaujímavejších rozhľadní na Slovensku, spoznať môžeme aj zrúcaniny hradu Slanec či málo známe malebné jazero Izra,“ dodáva Daniel Kollár, editor knihy.

 

 Rozhladna Tokaj

Poďme teda spoločne pozorovať našu krajinu z výšky a obdivovať nádherné scenérie, ktoré nám ponúka.

 

 Krahulský vrch

 

Turistických sprievodcov Rozhľadne 1. a 2. diel môžu nájsť záujemcovia v kníhkupectvách po celom Slovensku.

 

 

Zdroj: archív DAJAMA

***

DAJAMA je rodinné vydavateľstvo, ktoré sa ako jediné zameriava len na publikácie o Slovensku. Od roku 1996 systematicky mapuje krajinu prostredníctvom knižných turistických sprievodcov a rôznych edícií zameraných na históriu miest či prírodné a kultúrne pamiatky. Spolu vydali viac ako 280 kníh. DAJAMA tiež vydáva dvojmesačník krásy Slovenska. Za vydavateľstvom stojí geograf Daniel Kollár, ktorý spája vo vydavateľstve tri generácie, aby spoločne sprostredkovali čitateľom krásy našej krajiny.

 

  

 

KONTAKT PRE MÉDIÁ

Daniela Kollárová

PR a marketing manažér

+421 917 622 457

dkollarova@dajama.sk

 

 

 

NEWSLETTER
Aktuality a novinky
denne pre Vás

Publikácie

Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Katalog - obrázok