Výstup na SITNO

Miroslav Babinský   Apr 29 2020   Relax/História

Každý rok zahajujeme turistickú sezónu výstupom na Sitno. Trasu volíme tú dlhšiu z hlavne cesty od Sv. Antona popri Ranči Zapadákov po asfaltke smerom hore. Trasa meria 7 km uplne o spodu hlavnej cesty. Pre rodiny s deťmi poslúži informácia, že s autom sa dá vísť vyššie až cca. 3 km pod vrchol pred rampou a značkou zákazu pokračovania v ceste pre motorové vozidá.

Pekné slnečné “aprílové” počasie ponúka prekrásne výhľady na okolité kopce, faunu a flóru miestneho sopečného pohoria vulkanického pôvodu Sitna. Po ceste sa možete občerstviť z prírodnej studničky pri altánku cca. 1,5 km pod vrcholom.

 

 

Zhruba 500 m od tejto studničky sa nachádza smerový šilt so značením 2 min chôdze k zrúcanine pôvodného hradu SITNO. Sitniansky hrad je zrúcanina stredovekého hradu z 13. storočia situovaná na rovnomennom vrchu (1 009,2 m n. m.) v pohorí Štiavnické vrchy.

 

 

Na vrchu Sitno stál historický kamenný hrad s opevnením, ktoré obkolesovalo celú vrcholovú plošinu od hradu až po strmé neprístupné skaly na severnom a juhozápadnom okraji. Múry boli vybudované na základoch valového opevnenia hradiska, ktoré malo aj priečny val, v stredoveku nevyužívaný. Ten oddeľoval časť hradiska na akropole a mohol slúžiť ako druhá obranná línia. Z hradu zostali zvyšky obvodového muriva a základov, z ktorých možno usudzovať, že hrad sa skladal z dvoch častí. Na severne položenej hornej strane stál pravdepodobne hradný palác, ku ktorému viedlo ešte i dnes viditeľné do skaly vytesané schodište, južne bol položený dolný hrad, ako o tom nasvedčujú zvyšky jeho obvodových múrov. Zo západnej prístupnej strany sa tiahne šijová priekopa, za ktorou sú náznakovo zrekonštruované časti barbakanu a vpravo je v skale vytesaná cisterna na vodu, ktorá bola na nádvorí. Na barbakane mohli byť aj strieľne a pravdepodobne bol dosť vysoký. Vchod do hradu bol z jeho bočnej strany, chránený pred útočníkmi.

 

 

V roku 1548 obliehalo hrad kráľovské vojsko, aby ho vyrvalo z rúk lúpežného rytiera Melichara Balassu. V čase tureckého nebezpečenstva hrad spravovali vojenskí kapitáni, až ho kapitánovi Jánovi Krušičovi udelili do vlastníctva. V roku 1629 sa dostal Sitniansky hrad do trvalej držby rodiny Koháryovcov, ktorí ho potom vlastnili až do jeho zániku. V roku 1703 sa hradu zmocnili kurucké vojská Františka Rákocziho II., ktoré ho na konci protihabsburských povstaní pri opustení v roku 1710 úplne zničili. Hrad aj opevnenie sa stali zdrojom stavebného materiálu pre rozhľadňu na Sitne a kaštieľ vo Svätom Antone. Po vymretí Koháryovcov prešiel s celým panstvom do vlastníctva Coburgovcov.

V súčasnosti sú na základoch barbakanu rozmiestnené kamene z portálu hradného vchodu a praveké žarnovy.

 

 

V súčasnosť ŠÚ na základoch Barbakanu rozmiestnené kameňa z portálu hradného vchodu a Praveké Žarnov.

 

 

Po prehliadke hradu pokračujete po asfaltovej ceste smerom hore ešte cca. 1 km, keď sa dostanete k vysielaču Sitno. Povyše neho stojí Chata Andreja Kmeťa s občerstvením. Varia tu chutnú gulášovú či kapustovú polievku, a občerstvíte sa čapovaným pivom či kofolou. V letných mesiacoch sa organizujú nočné výstupy s čítaním básní a poviedok Andreja Kmeťa a vítaním východu slnka.

 

 

 

Takúto udalosť by mal každý skutočný turista aspoň raz v živote zažiť. Preto neváhajte a vydajte sa na Štiavnicko hneď.

 

 

Víta Vás region HONT

a náš

 

www.ezathouse.sk

 

NEWSLETTER
Aktuality a novinky
denne pre Vás

Publikácie

Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Katalog - obrázok