Slovinskí farmári na Slovensku

Miroslav Babinský   May 27 2019   Cestovný ruch

Uplynulý víkend v dňoch 18.-19.5.2019 organizoval EZAT /Európsko -slovenské združenie agroturizmu a turizmu/ odbornú exkurziu pre slovinských farmárov z poľnohospodárskej komory KMETIJSKA ZADRUGA RADGONA, z.o.o. .

Kedže pôvodná požiadavka navštíviť farmy v okolí Bratislavy kvoli prebiehajúcim MS v hokeji nebola možná, vzali sme našich slovinských partnerov na Stredné Slovensko do okolia Krupiny a Banskej Štiavnice. Splnili sme želanie Slovincov a navštívili sme mliečnu farmu Bzovík, ktorú prevádzkuje Slovenské farmárske družstvo. Mliečna farma Bzovík je najmodernejšou farmou svojho druhu na Slovensku. V príspevku nižšie Vám priblížime spôsob jej fungovania.

 

 

Následne sme sa presunuli na Starú Horu Sebechleby. Osada bola v roku 1981 zapísaná do zoznamu Pamiatkových rezervácií ľudovej architektúry na Slovensku. Predstavuje zriedkavo čistý charakter sústredných vinohradníckych pivníc mimo obydlia vinohradníkov. Vinohradnícka osada sa nachádza 3 km od obce Sebechleby, ktorej je súčasťou. V tejto osade miestne organizácie pár krát do roka organizujú rôzne udalosti a festivaly.

 

 

 

K hlavným pozoruhodnostiam Starej Hory patria nepochybne vínne pivnice kopané ručne do tufového podložia (sopečného pôvodu) a chyžky postavené nad nimi. V osade sa nachádza nádherné múzeum vína. Po prehliadke sme navštívili dve pivnice , Pivnicu Konkordia Jozefa Husáka a Pivnicu Slnka Michala Vatru, kde účastníci zájazdu mali možnosť degustovať len tie najlepšie vína . Obaja vinári boli svojimi vínami úspešní na Hontianskom súdku / najväčšia súťaž vín na Honte/ a kvalita vín bola naozaj vynikajúca.

Večer sa zájazd presunul do Banskej Štiavnice, kde boli hostia ubytovaní a v neďelu absolvovali prehliadku Banskej Štiavnice.

Z uvedenej akcie Vám EZAT postupne predstaví informácie a fotky.

Týmto by sme sa chceli poďakovať farme Bzovík za pomoc pri organizácii a prehliadku po farme Bzovík. Ďalej by sme chceli poďakovať zástupcom Starej hory, za sprístupnenie múzeá a vínnych pivníc v Sebechleboch, ďakujeme Robovi Laukovi, Jozefovi Husákovi, Michalovi Vatrovi.

 

 

 

 

Ďalej by sme chceli pďakovať Mete Pavlič, z Vračko Tours, spoluorganizárke zájazdu, a predsedovi Danilo Rihtaričovi z slovinskej poľnohospodárskej komory KMETIJSKA ZADRUGA RADGONA, z.o.o.

Za EZAT celé podujatie pripravoval a organizoval Ing. Miroslav Babinský, expert EZAT pre poľnohospodárstvo a agroturistiku.

Viac sa dočítate aj na stránkach

www.ezat.sk
www.agorturizmusslovakia.sk

 

 

Na obrázku mliečna farma Bzovík s kapacitou 650 ks dojníc.

 

Príspevok spracoval: Ing. Miroslav Babinský

 

 

 

NEWSLETTER
Aktuality a novinky
denne pre Vás

Publikácie

Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Katalog - obrázok