IFT Slovakiatour v Bratislave v dňoch 24.-27.1.2019

Ján Babinský   Jan 31 2019   Cestovný ruch

Jubilejný 25. ročník veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour priniesol návštevníkom množstvo nových informácií o cestovaní na Slovensku i v zahraničí. Veľtržné podujatie zaznamenalo aj v tomto roku medzi návštevníkmi veľký úspech, a to nielen z dôvodu širokého výberu zájazdov do celého sveta, bohatej ponuky slovenských regiónov či tipov na trávenie voľného času u našich susedov z Českej republiky, Rakúska, Poľska a Maďarska, ale aj praktických cestovateľských rád a pestrých sprievodných programov.

Veľtrh sa konal pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Súbežná 26. výstava Poľovníctvo a oddych ponúkla návštevníkom doplnky, ktoré by mal mať vo svojej výbave každý správny poľovník. Na výstave sa predstavovali slovenské plemená poľovníckych plemien psov - hrubosrstého stavača a slovenského kopova - a prebiehali tu aj ukážky slovenského sokoliarstva a poľovníckych signálov. V sobotu úspešne prebehol deň Slovenského poľovníckeho zväzu a Strednej odbornej školy lesníckej v Banskej Štiavnici, ktoré aj týmto spôsobom oslávili svoje výročia: 50 rokov Slovenského poľovníckeho zväzu a 100 rokov Strednej odbornej školy lesníckej.

 

 

Novinkou tohtoročného veľtržného podujatia bola výstava Rybárstvo a voľný čas, ktorá bola určená pre všetkých milovníkov rekreačného i športového rybolovu - začínajúcich aj skúsených rybárov – ktorí si chceli rozšíriť svoje vedomosti a skúsenosti o nové poznatky zo sveta rybárstva. Počas štyroch dní ich čakala široká ponuka rybárskeho sortimentu, množstvo noviniek na nadchádzajúcu sezónu, domáce i zahraničné značky, svetoví lídri vo výrobe rybárskeho vybavenia a zaujímavý sprievodný program. Na výstave sa prezentovalo 80 rybárskych značiek zo Slovenska, Čiech, Francúzska a Veľkej Británie. Široký sortiment rybárskych potrieb dopĺňali prednášky z oblasti rybárstva a ukážky rybárskych techník, ktoré tu naživo pri bazéne prezentovali skúsení rybári.

Celkovo sa na veľtrhu predstavilo 350 vystavovateľov z Bosny a Hercegoviny, Cypru, Českej republiky, Čiernej Hory, Číny, Dominikánskej republiky, Grécka, Chorvátska, Indonézie, Iránu, Kene, Kuby, Maďarska, Maroka, Poľska, Rakúska, Slovenska, Slovinska, Srbska, Talianska. Veľtržné podujatie navštívilo 72 388 návštevníkov. Na tohtoročnom veľtrhu pripravili vystavovatelia veľmi atraktívne a nápadité expozície. Najviac zo všetkých zaujali stánky Číny, Grécka, Indonézie, Českej republiky, Železničnej spoločnosti Slovensko, Turizmu regiónu Bratislava, Košického kraja, Severovýchodu Slovenska, Nitrianskeho kraja – Regiónu Nitra, Žilinského turistického kraja, Prahy, Jihomoravského, Stredočeského a Plzeňského kraja. Najkreatívnejším bol v tomto roku stánok Moravskoslezského kraja – zahraničného partnera jubilejného 25. ročníka veľtrhu.

 

 

Moravskoslezský kraj predstavil vo svojej expozícii priemyselný areál niekdajších železiarní - Dolnú oblasť Vítkovice, ktorá je najväčším turistickým lákadlom Ostravy. Ďalšími atraktívnymi miestami prezentovanými na veľtrhu boli Praděd, Lysá hora, Labyrint úzkych uličiek v Štramberku označovaný aj ako Moravský Betlehem, Hukvaldy či Zámok v Hradci nad Moravicí, ktorý bol v minulosti miestom stretávania sa mnohých svetových osobností. Koncertovali tu Beethoven aj Liszt, tunajšie lovecké revíry obdivoval kancelár Metternich i sám ruský cár Alexander I. Za zmienku stáli i Kúpele Karlova Studánka, ktoré ležia v najvyššej nadmorskej výške v Moravskoslezskom kraji či priehrada Slezská Harta, ktorá je obklopená najmladšími českými sopkami.

 

Zo Slovenska boli na veľtrhu zastúpené všetky kraje: Banskobystrický kraj, Bratislavský kraj, Košický kraj, Nitriansky kraj, Prešovský kraj, Trenčiansky kraj, Trnavský kraj a Žilinský kraj.

Z Českej republiky sa prezentovali v samostatných expozíciách Moravskoslezský kraj, Jihomoravský kraj, Východná Morava, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Stredočeský kraj, Hlavné mesto Praha a české UNESCO.

 

 

SPRIEVODNÉ PROGRAMY Sprievodné programy boli počas štyroch dní venované odbornej aj širokej verejnosti. V prvý deň veľtrhu prebiehali prezentácie a tlačové konferencie Košického kraja, kempov Moravy a Sliezska organizované 4 moravskými krajmi, Východných Čiech a Južných Čiech. Druhý deň veľtrhu predstavili produkty pre svojich partnerov CK Bubo a Riviera Tour a v tento deň sa tu konali aj stretnutia Ministerstva dopravy a výstavby SR s riaditeľmi organizácií cestovného ruchu. Na pódiu v hale B2 prebiehali, okrem spomínanej bohatej ponuky poľovníctva, aj prezentácie Banskobystrického kraja, Indonézie, Ostrovu VIR, Kuby a CK Go2. Počas víkendových dní sa tu konal obľúbený 25. ročník festivalu cestovateľských filmov a fotografií Bubo Bál - Camera Slovakia. Cestovateľský festival je nekomerčnou akciou, ktorej jediným cieľom je rozvíjať u Slovákov záujem o turizmus v exotických krajinách. Festival je počtom návštevníkov aj rozsahom fotografických snímok najväčší na Slovensku. Navyše, každoročne ho navštívi najviaczahraničných návštevníkov, ktorí prilietajú do Bratislavy iba kvôli festivalu. Premietania priniesli do Bratislavy aktuality a najnovšie ulovené zážitky z regiónov celého sveta.

 

 

OCENENIA

 

Na slávnostnej galarecepcii bola odovzdaná cena pre Moravskoslezský kraj za spoluprácu pri príprave projektu zahraničný partnerský región veľtrhu. Ministerstvo dopravy a výstavby SR vyhlásilo osobnosť cestovného ruchu, ktorou sa v tomto roku stala Eleonóra Fedorová, generálna riaditeľka Satur Travel, a.s.

 

 

Na výstave Rybárstvo a voľný čas sa odovzdávali ceny Grand Prix za najlepšie rybárske exponáty. Vystavovatelia prihlasovali svoje produkty do súťaže ešte pred konaním výstavy, a to v štyroch kategóriách: muškárenie, kaprárina, prívlač a feeder. Odborná porota na čele s Martinom Maťákom zo spoločnosti Mrk.cz posudzovala produkty priamo v expozíciách na výstavisku a v sobotu v poobedných hodinách vyhlásila víťazov. Ocenených bolo päť produktov od týchto spoločností: V kategórii muškárenie Exponát: Garbolino - muškársky podberák Wild Stream Vystavovateľ: KM Fish - sport, s.r.o. V kategórii kaprárina Exponát: Kreslo Starfishing Repus Recliner XL Camo Vystavovateľ: Starfishing, s.r.o. Exponát: Ohrievač do bivaku Portable Buddy značka Mr. Heater Vystavovateľ: Rybárske potreby RYBA V kategórii feeder Exponát: Čáp 2 pre dva feedrové prúty Vystavovateľ: PATRON-FISHING.

 

 

 

 

NEWSLETTER
Aktuality a novinky
denne pre Vás

Publikácie

Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Katalog - obrázok