Na poliach sa už pracuje

Jana Holéciová   Mar 9 2020   

Jarné práce sa začali už pred dvomi týždňami v lokalitách Nové Zámky, Komárno, Levice či Nitra. Poľnohospodári zasiali jarné jačmene a pripravujú pôdu pre ďalšie plodiny. V oblasti Senca sadia pestovatelia zeleninu a zemiaky.

 

„Teplá zima nám nepriniesla veľké zásoby snehu a teda ani veľké zásoby vlahy. Časť z nej navyše vyfúkal silnejší vietor, ktorý sme zaznamenali v predchádzajúcom období“, opísal situáciu predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Leviciach Milan Halmeš.

V levickom okrese siali jarné jačmene približne o 10 dní skôr. Predseda regionálnej komory M. Halmeš dúfa, že skoršia sejba jarného jačmeňa by mohla naštartovať sladovne k výhodnejším ponukám na odkup tohto obilia. Okrem sejby obilnín pestovatelia už v polovici februára prihnojovali, čo je rovnako skorý termín. Pokračovať budú so sejbou hrachu a ďalších jarných plodín. Podobný postup bude aj v iných regiónoch.

V oblasti Komárna v prechádzajúcich dňoch pršalo približne 40 mm. Tamojší poľnohospodári preto teraz čakajú, kedy pôda nebude rozmočená a budú môcť pokračovať v jarných prácach.

Úvodnú časť jarných prác so sejbou jačmeňa a prihnojením pšenice už majú za sebou aj trnavskí poľnohospodári.

 

 

Pestovateľov v okrese Senec príjemne prekvapil stav pôdy po zime, ktorá má aj napriek miernym teplotám a nedostatku snehu dobrú štruktúru. „Keď počasie dovolí, sme v teréne každý deň. Sadíme zemiaky, mrkvu, petržlen. V zemi máme už približne 80% cibule. Pôda má okolo 5 stupňov, je najvyšší časť sadiť“, prízvukoval člen Predstavenstva Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Juraj Mačaj.

S jarnými prácami začali skôr aj v Českej republike. Poľnohospodári v Plzenskom kraji vyšli do polí približne o tri týždne skôr.

Na poliach v niektorých južne položených regiónoch sa už niekoľko dní sejú jarné jačmene. Zeleninári zase sadia zemiaky, cibuľu alebo koreňovú zeleninu. Pôda v oblasti Senca má po zime ideálnu štruktúru, čomu sa tamojší pestovatelia tešia.

 

 

Zdroj: Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK

NEWSLETTER
Aktuality a novinky
denne pre Vás

Publikácie

Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Katalog - obrázok