Podte na zájazd: ZA AGROTURISTIKOU DO SLOVINSKA

Miroslav Babinský   Jan 29 2020   Cestovný ruch

Milí priatelia, naše združenie EZAT pripravuje tematicko - poznávací zájazd do Slovinska s účelom spoznať podnikanie v agroturistike a farmárskom sektore v Slovinsku. Navštívime typické farmy, vinárske podniky, bioproducentov, lokálnych výrobcov, ochutnáte domáce výrobky, najlepšie vína v Slovinsku, ale hlavne budete mať možnosťkonfrontovať odlišné spôsoby výroby potravín a farmárskych produktov zameraných na inovácie a ekovýrobu. Program pamatá aj na welness a oddych. Navštívime najväčší termál v Slovinsku a taktiež najväčší zámok Grad. O podrobnostiach Vás budeme ešte informovať. Zatiaľ zisťujeme predbežný záujem.

 

Koho to zaujíma môže sa dotazovať na tel. kontakte: 0918 962 403

 

Mail: ezat.sk@gmail.com
Prípadne si vyžiadajte info cez msg.

Tešíme sa na Vás , EZAT pripravil špičkový odborný program, ktorý hlavne tých čo pracujú v odvetví može posunúť ďalej. Ale samozrejme aj noví záujemci a budúci farmári sú vítaní.

 

PROGRAM ZÁJAZDU: 

Odborný tematicko - poznávací zájazd do Slovinska určený predovšetkým farmárom, podnikateľom v agrosektore, záujemcom o agroturistiku a spoznávanie odlišných spôsobov výroby potravín a farmárskych produktov orientovaných na inovácie a pridanú hodnotu, avšak so zohľadnením faktorov dopadu na biodiverzitu a krajinotvorbu v regióne Pomurje.

 

TRASA:

Vycestujte s nami a zažite výlet ako nikdy. Spoznáte krásnu turistickú destináciu na severovýchode Slovinska, naučíte sa novým výrobným farmárskym postupom, získate mnoho inšpirácii, a v neposlednom rade získate kontakty na účastníkov zájazdu, možno užitočných pre Vaše budúce podnikanie. Kedže sa hovorí lepšie je raz vidieť ako sto razy počuť je tu príležitosť na vzdelávanie priamo v teréne s možnosťou získania nových obchodných kontaktov. Vymeňte únavné prostredie konferencií v uzavretých priestoroch za pobyt v prírode, nájdite si učiteľa v teréne a zdokonaľte svoje zručnosti v praxi.

 

Naše destinácie: Bratislava - Lendava - Prlekija - Gorna Radgona - Krapje - Gorica - Grad - Bratislava

 

Cieľová destinácia:

 

Region Pomurje sa nachádza na severovýchode Slovinska a hraničí s tromi krajinami - Rakúskom, Chorvátskom a  Maďarskom. Pozostáva z provincií Prekmurje na jednej strane rieky Mura a Prlekije ako Štajerskej časť Pomurje na druhej strane.

Charakter regiónu sa vyznačuje pestrou krajinotvorbou. Nájdete tu priestranné poľnohospodárske plochy, údolia a kopce, vzácne druhy rastlinstva a živočíšstva.  Po regióne je rozmiestnených množstvo veterných mlynov, geotermálnych vrtov, liečebných prameňov, avšak to čo Pomurje vyzdvihuje je výnimočnosť v lokálnych tradíciach, zvykoch , nárečí  a predovšetkým pohostinnosť a srdečnosť miestnych ľudí.

 

 

1 deň

Očakávaný príchod na Lendavu o 11:00 hod.

Začiatkom exkurzie bude prechod cez Pomurje do Lendavskej Gorice.

 

Už ste niekedy navštívili miesto s výhľadom na štyri krajiny naraz?

 

Vysoká rozhľadňa Vinárium Lendava s výškou 53,5 m Vám ponúka prekrásny panoramatický 360 ° pohľad na farebnú krajinku, ktorá siaha od vrchov Lendavy, kde sa nachádza veža. Ponúka výhľady na všetky cesty do povodia rieky Mura a úchvatný pohľad na nížiny a kopce Slovinska, Maďarska, Chorvátska a Rakúska. Samozrejme, nezabudneme nato, že kulinárskou špecialitou tejto časti Prekmurje je Bograč /guláš z oblasti Prekmurje/. Po pohostení príde na rad prehliadka dvoch spoločností, ktoré využívajú na svoje podnikanie geotermálnu vodu.

 

  

 

Prvou zastávkou bude návšteva podniku  Oceánske orchidey. Táto spoločnosť je popredným výrobcom a predajcom orchideí v strednej a juhovýchodnej Európe. Ich skleníky sa rozkladajú na ploche 40 000 m², kde vypestujú viac ako 2 milióny orchideí ročne. Prejdete sa  cez tropickú záhradu s viac ako 900 exotickými vzorkami pochádzajúcimi asi zo stovky rastlinných druhov.

Druhou zastávkou bude návšteva spoločnosti Paradajz d.o.o. Miestne skleníky pokrývajú plochu 90 000 m², vo vnútri pestujú paradajky vintegrovanom produkčnom systéme. Ochutnáte všetky odrody paradajok a cez degustáciu pochopíte bližšie tajomstvá tohto šťavnatého, čerstvého a zdravého ovocia. Zistíte ako prebieha sortimentácia produktov, akým spôsobom funguje odbytové združenie a inšpiráciu nájdete aj priamo v podniku pri praktickej prezentácii predaja z dvora.

Prehliadka pokračuje dorodinného podniku - Passero Country Chocolate. Čokolády sa vyznačujú špecifickými receptami s tým, že sa vo výrobnom procese pridávajú výhradne miestne ingrediencie a rešpektujú sa lokálne zvyky a chute. Preto dostali slangové pomenovanie Čokoládové pralinkové potešenie, nazývané aj Čokoláda radosti z Prekmurje s chuťou tekvice a tekvicového oleja, často používané aj do prekmurskej gibanice (druh miestneho koláča), hrozna Jurka a Traminec.

 

 

  

 

Vyrábajú tiež Prekmurskú šunku, ktorá bola certifikovaná s označením ako „Chránené geografické označenie produktu“,  jedinečné pre tento región. Predstavia Vám ich vo vlastnom obchode s čokoládou a mäsom. Tieto výrobky tiež ochutnáte. Budete Vás tu čakať lahodná večera so všetkými chuťami regiónu Prekmurje. Následne sa budeme presúvať na hotel a prenocovanie. Hotel je súčasťou termal parku s minerálnymi pramenmi. Už ste sa niekedy kúpali v čiernej termálnej vode. Therma 3000 v Moravskych Tepliciach Vám túto atrakciu, ako aj ďalšie welness procedúry ponúka. Vstup do welness je v cene ubytovania.

 

 

  

 

2 deň

 

Po raňajkách v hoteli strávite deň objavovaním čara a zákutí Prlekije. Začnete výletom na Gornju Radgonu - miesta veľtrhov a šumivého vína. Spoločnosť Radgonske gorice d.o.o. je najstarším a najväčším producentom šumivého vína v Slovinsku. Prvé flašky šumivého moku pochádzajú z roku 1852. Absolvujete prehliadku pivníc  Pod skalou, Pod rímskym kolesom a pivnicu Pod vodopádom. Ochutnáte tiché a šumivé vína Zlata Radgonska penina (šumivé víno Golden Radgona). Bude nasledovať prehliadka turistickým vláčikom naprieč vinicami. Spoločnosť Radgonske gorice je výkladňou skriňou slovinského vinárstva !

 

 

 

Mnoho agroturistických fariem je situovaných v okolí Prlekije. Na jednej z nich dostanete občerstvenie s obedom.  Táto farma je prezentovaná  tradičným vidieckym domčekom Firbas DOMACIJA patriacim do europskej vidieckej siete agroturizmu. Ich hlavnou myšlienkou je potravinová a ekonomická sebestačnosť, takže väčšina chutných vecí na Vašich tanieroch bude pochádzať z tejto a okolitých lokálnych fariem. Obdobne to bude s nápojmi, všetko čo zaplní Vaše poháre od džúsu, cez hrušky /vilmoška/ a víno má domáci a lokálny charakter. Ak chcete spoznať skutočnú agroturistickú farmu a nechať sa inšpirovať, toto je presne ono !

 

  

 

 

Tekvica patrí medzi symboly Pomurja. Po ceste navštívite Kocbekovský mlyn zameraný na výrobu tekvicového oleja. Rodina Kocbek prenecháva svoje skúsenosti z generácie na generáciu už od roku 1929. Sú jedinými v okolí, ktorí získavajú tekvicový olej lisovaním za studena z tekvicových semien. Spoločne si popozeráme jednotlivé prevádzky mlynu, bude Vám predstavená celá výroba a ochutnáte rozmanité oleje a produkty z nich.

 

 

 

Včelárstvo v Pomurje má bohatú tradíciu . Navštívite Včelárske múzeum v Krapje, kde spoznáte najstaršie dávkovače medu, ručné spracovanie medu, voskový lis, uvidíte 300 rokov starý úľ a množstvo ďalších včelárskych nástrojov. Vedľa múzea sa nachádza cvičný úľ s ôsmimi rodinami včiel. Spoza sklenej výplne budete môcť pozorovať včelára ako pracuje so včelstvom v produkčnom procese. Po poslednej prehliadke sa presunieme do hotela, kde bude večera a ubytovanie. K ubytovaniu prináleží aj bezplatná návšteva welness centra. 

 

 

 

 

 

3 deň

 

Po raňajkách na hoteli vyrazíme spoznávať okolie Pomurja v Goričku. Okolité pohoria a lesy v Goričku tvoria súčasť Národného parku Goričko - Örseg - Raab. Navštívime najväčší zámok v Slovinsku - zámok Grad. Na hrade priamo sídli Regionálny rozvojový inštitút pre Goričko. Inštitút sa zaoberá predovšetkým zachovaním biodiverzity a ochranou prírody. Po uvítaní a krátkej recepcii s poskytnutím informácií o činnosti inštitútu bude nasledovať exkurzia po zámku, kde budete mať možnosť spoznať najkrajšie prvky krajinotvorby a prírodných atrakcií v Goričku.

 

 

 

Poslednou zastávkou bude ekofarma Korenika nachádzajúca sa takmer na hranici s Maďarskom. Farma sa orientuje na ekologickú výrobu a spracovanie zeleniny, byliniek, korenín,  ovocia a obilovín. Zároveň týmto spôsobom prezentuje agroturistiku a  ekologický cestovný ruch. Oni sa tiež môžu pochváliť aj školiacim programom a zamestnávaním ľudí zo zraniteľných sociálnych skupín. Pomáhajú a pomocou ich začlenenia do pracovného procesu a spoločenskej integrácie. Farma neustále rozvíja svoj imidž, rozširuje svoj produkčný a pestovateľský potenciál. Každoročne pribúdajú nové záhrady a sortiment. Súčasťou farmy je aj zoopark.

Ukončenie programu je naplánované na 14:00 hod..

 

  

 

 

Základná cena zahŕňa:

 

Vstupné na rozhľadňu Vinárium Lendava

Ochutnávka bograča /Guláš z Prekmorje/

Vstupné za exkurziu v podniku Oceánske orchidey

Vstupné za exkurziu v podniku Paradajz d.o.o.  + ochutnávka produktov

Vstupné za exkurziu v podniku Passero Country Chocolate + návšteva čokoládového baru a sušiarne mäsa + / 1 pohár vína , 1 vzorka prekmurskej šunky, 1 vzorka čokoládových praliniek/

Ubytovanie a večera 1 deň / polievka, výber z 2 druhov jedál, výber z 2 druhov príloh, šalát, dezert /

Degustácia vín v Radgonskej Gorici / 1 x šumivé víno, 4 x akostné odrodové vína,  občerstvenie k ochutnávke syry, pečivo, atď./

Hodinová jazda turistickým vlakom

Obed  2 deň Firbas Homestead/ polievka, výber z 2 druhov jedál, výber z 2 druhov príloh,šalát, dezert/

Vstupné na exkurziu Kocbekovský mlyn s ochutnávkou produktov z tekvice a tekvicového oleja

Vstupné na exkurziu do Včelárskeho múzea

Ubytovanie a večera 2 deň / polievka, výber z 2 druhov jedál, výber z 2 druhov príloh, šalát, dezert /

Vstupné na exkurziu po zámku v Grade

Vstupné na exkurziu po ekofarme Korenika + teplý bufet s jedlom / dusená zelenina a mäso, dezert/

2 x Ubytovanie v dvojlôžkových izbách v hoteloch **** s raňajkami

2 x vstup do welness centra vo večerných hodinách

2 x vstup do thermal parku

sprievod CK, organizácia zájazdu, tlmočník

doprava autobusom

komplexné cestovné poistenie

 

 

 

 

www.agroturizmusslovakia.sk

 

Tel.: 0918 962 403

 

NEWSLETTER
Aktuality a novinky
denne pre Vás

Publikácie

Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Publikácia - obrázok Logo - Katalog - obrázok